Vaše tělo je Váš chrám a Vy se musíte postarat o to, abyste žili zdravý život. Myslete na své vlastní tělo i duši, protože tyto dvě stránky Vás provází celým životem.
Dobré zdraví není jen o zdravé výživě a cvičení – také sem patří pozitivní duševní zdraví, zdravé sebevědomí a zdravý životní styl.

Jmenuji se Lenka Kazdová. Poradím Vám, jak výše zmíněné správně spojit dohromady. Jsem fitness trenérka, výživová poradkyně, pořádám školení zdravého životního stylu, pilates kurzy, DNS terapie, víkendové welness pobyty, školení a stavím pro Vás nové úchvatné fitko.

Chcete se lépe cítit a také lépe vypadat? Těším se na Vás!
Lenka

Lenka Kazdová

Podzimní inspirace - dýně Hokkaido

17. září 2013

Podzim je obdobím sklizně. Z kraje podzimu jsou ještě dobrá rajčata, znovu lze sklízet ředkvičky. Postupně ze zahrádek mizí saláty a energie proudí ke kořenům. A tak se nám na stůl dostává čím dál více kořenů, zelí a hlavně boží dýně.

 

Ne každý má u svého domu zahrádku, kde si může pěstovat vlastní zeleninu. Existuje několik způsobů, jak získat čerstvou zeleninu a ovoce. Nejjednodušší je zajít na trh. V poslední době jsou i oblíbené tzv. farmářské trhy, kde můžete podpořit místní zemědělce a zároveň nakoupit kvalitní ovoce a zeleninu. Můžete samozřejmě zajet i přímo na statek a zeleninu nakoupit takzvaně ze dvora. Nejnovějším hitem je tzv. „bedýnkování“. Bedýnkování je způsob, jak se dostat k čerstvé, sezónní, plně vyzrálé a lokální zelenině. Je to služba, kdy vám farmář pravidelně přiveze své výpěstky v bedýnkách přímo do domu. Díky tomu tak můžete ucítit pozdrav z venkova, i když bydlíte uprostřed města, bez vlastní zahrádky.

 

A tak se může stát, že v průběhu podzimu v takové bedýnce objevíte například krásnou dýni - přesněji řečeno dýni Hokkaido. Poznáte ji tak , že zralá dýně by měla mít sytou oranžovou barvu a slupka by měla být pevná a hladká. Příliš staré dýně jsou naopak vláknité a bledé.

S dýní se dají dělat doslova zázraky a k tomu výborně chutná. Hodí se na polévky, omáčky, do nádivky, jako příloha místo brambor, můžete ji grilovat, zapékat, dělat z ní marmelády, buchty zkrátka cokoliv.

 

Co se týká nutričních hodnot, je na tom dýně Hokkaidó také velice dobře. 100 g dýně Hokkaido má tyto nutriční hodnoty: kalorie (kcal): 37, sacharidy: 8,8 g, tuk: 0,23 g, voda: 88,72, protein: 8,8 g, vláknina: 1,6 g. Dýně je bohatá na vápník, hořčík, fosfor, draslík, vitamíny A, B a C. Čím více je dýně oranžová, tím vyšší je v ní obsah vitaminu A.

Ještě jednu úžasnou výhodu dýně má, a sice vařit z ní je velice snadné a rychlé. Před vařením dýni rozkrojte napůl a lžičkou odstraňte semínka a vlákninu. Tato dýně se může vařit i se slupkou, ta totiž během vaření krásně změkne.

 

Recept na dýňovou polévku:

Co potřebujeme:

0,5 kg očištěné dýně Hokkaido, 2-3 středně velké brambory, 1 cibule, 2-3 stroužky česneku, 3 lžíce olivového oleje na vaření, půl lžička drceného kmínu, sůl dle chuti, pepř dle chuti, 1,5 l horké vody nebo vývaru, 1 zeleninový bujón bio (Würzl, Biolinie nebo dm drogerie)

 

Postup:

  1. Omyjete dýni Hokkaido. Nemusíte loupat, jen vydlabejte semínka a nakrájejte na větší kostky. Cibuli nakrájejte klasicky na kostičky. Oloupejte brambory a také nakrájejte na kostičky.

  2. Osmažte na oleji nebo na přepuštěném másle cibulku na mírném ohni, občas ji promíchejte. Přidejte nakrájené brambory a drcený kmín. Jakmile jsou brambory trošičku osmahnuté a krásně voní, přidejte na plátky nakrájený česnek.

  3. Nakonec přidáte na kostky nakrájenou dýni, osolíte, opepříte, vložíte kostku bujónu, vše promícháte a zalijte vroucí vodou nebo vývarem. Přiveďte k varu a 15-20 minut vařte.

  4. Polévku rozmixujete ponorným mixérem. Pokud je třeba, polévku přeceďte přes jemné síto, aby byla krásně jemná.

  5. Servírujte s opraženým dýňovým semínkem nebo rohlíkem, můžete přidat i smetanu nebo tofu nakrájené na kostičky.

Tip: Pro milovníky ostrých chutí se k této polévce skvěle hodí chilli.

 

Pokud vám polévka zachutnala, můžete si dýně nakoupit do zásoby a skladovat je přes zimu.

Doma je můžeme rozložit na nějakou měkkou podložku, třeba na kartón kdekoliv v suchu. Nejdéle vydrží jednotlivé dýně zavěšené v síti ve volném prostoru. Ideální teplota pro skladování dýní se pohybuje v rozmezí deset až patnáct stupňů. Vyhovuje jim i pokojová teplota do dvaceti stupňů. Jednou za čas bychom měli každou tykev zvednou a prohlédnout, zda se nekazí.

 

Dobrou chuť a hezké babí léto Vám přeje,

Lenka Kazdová  

Individuální trénink

V rámci individuálních tréninků nabízím:

  • DNS trénink,
  • zdravotní posilování,
  • odstraňování civilizačních chorob (bolesti zad a pohybového aparátu),
  • diagnostiku pohybového aparátu,
  • posilování ve fitness i s balančními pomůckami,
  • cvičení pro redukci hmotnosti a tvarování těla,
  • kondiční cvičení,
  • skupinové kondiční intervalové cvičení
  • konzultace životního stylu.

Ceny:

  • Osobní trénink v posilovně (60 minut) – 400,- Kč
  • Sepsání tréninkové jednotky 300,- Kč.

Tréninky probíhají ve Fitness Blue Gym, Kotlářská 51a, Brno, 602 00.

OBJEDNAT DOPORUČIT

Novinky

MĚŘENÍ NA INBODY

Tělesnému složení je důležité porozumět pro každého, kdo chce zhubnout nebo tvarovat postavu zdravým způsobem.
InBody 170 je rychlý a jednoduchý ale přesto velice přesný přístroj pro analýzu složení lidského těla.
Dovoluje vám v průběhu času pozorovat snižování hmotnosti a zároveň změnu složení těla v návaznosti na vhodně zvoleném jídelníčku a cvičení (poměr svalové hmoty a tuku).

více informací