Vaše tělo je Váš chrám a Vy se musíte postarat o to, abyste žili zdravý život. Myslete na své vlastní tělo i duši, protože tyto dvě stránky Vás provází celým životem.
Dobré zdraví není jen o zdravé výživě a cvičení – také sem patří pozitivní duševní zdraví, zdravé sebevědomí a zdravý životní styl.

Jmenuji se Lenka Kazdová. Poradím Vám, jak výše zmíněné správně spojit dohromady. Jsem fitness trenérka, výživová poradkyně, pořádám školení zdravého životního stylu, pilates kurzy, DNS terapie, víkendové welness pobyty, školení a stavím pro Vás nové úchvatné fitko.

Chcete se lépe cítit a také lépe vypadat? Těším se na Vás!
Lenka

Lenka Kazdová

FAZOLE SUCHÉ, ZELENÉ FAZOLKY A MUNGO FAZOLE

12. října 2015

       Jako nevhodnějším zdrojem pro doplnění bílkovin, jenž jsou základním stavebním prvkem našeho těla, jsou pro náš organismus luštěniny. Bílkoviny z luštěnin jsou lépe stravitelné a více využitelné než ze živočišných produktů. Naše tělo potřebuje pro správné fungování pravidelný přísun bílkovin, které si však náš organismus neumí uložit do zásoby (na rozdíl od sacharidů a tuků), je proto třeba je přijímat pravidelně v přiměřeném množství. Nejvhodnější kombinací konzumace luštěnin je s obilovinami a zeleninou. S masem a vejci není příliš vhodná, kombinují se tu dva různé druhy bílkovin a takovýto pokrm pak více zatěžuje trávicí systém. Doporučováno je konzumovat luštěniny min. 2 x týdne.

       Jednou z opomíjených potravin v naší výživě jsou fazole. Odpůrci fazolí toto zpravidla odůvodňují nadýmáním. Nadýmání je způsobeno tím, že mnoha lidem chybí enzymy alfa-galaktozidázy (trávicí enzym), které jsou potřebné ke strávení oligosacharidů - složitých cukrů obsažených v luštěninách. Pravidelným zařazováním fazolí do jídelníčku a jejich správnou přípravou, lze problém nadýmání snížit nebo dokonce odstranit. Vše ostatní, co nám fazole nabízejí, jsou už jen samá pozitiva.

      Je málo plodin, které mají tolik podob jako fazole. Máme typy keříčkové i pnoucí, fazole na suchá zrna i na zelené lusky. Lusk může být kulatý i plochý, zelený, žlutý i fialový, zrna pak červená, černá, fialová, bílá, ale i strakatá.  Suché fazole a zelené fazolky obsahují až 30% rostlinných bílkovin, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou, vápník, draslík, hořčík, železo, mangan, vitamín C a provitamín A. Pro zajímavost je nutné také doplnit, že jeden šálek (tj. cca 180 g) vařených fazolí denně, dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu o 20%, stabilizovat inzulín a krevní cukr, snížit krevní tlak, riziko infarktu a mozkové mrtvice. Zajišťuje pravidelný odchod stolice, aktivizuje trávicí trakt tak, že nedochází ke vzniku žaludečních a trávicích potíží a rakoviny střev. Dále jsou také vhodné při zánětech močových cest, ledvin a ledvinových kamenech – odvar z fazolí.         

         Příprava - při přípravě sušených fazolí je nutné nejdřív namočit, vodu slít a poté nechat stát v nové vodě minimálně 4 hodiny, nejlépe přes noc. Pak se fazole asi 15 minut prudce povaří opět v čerstvé vodě a nechají se stát na mírném plamenu hodinu i déle, dokud náležitě nezměknou. Syrové nebo nedovařené fazole mohou obsahovat nestravitelné látky, které by mohly způsobit otravu. Ajurvédská medicína navíc pro zmírnění potíží s nadýmáním radí vařit luštěniny vždy s kurkumou, kmínem, česnekem, hřebíčkem, pepřem anebo zázvorem.

          Před použitím zelených fazolí (lusků) se doporučuje odstranit stopky, které jsou poměrně tvrdé. Nejjemnější zelené fazolky lze konzumovat syrové, v salátech nebo jako součást přílohy. Větší druhy je možné vařit, dusit, osmahnout na másle či oleji, velmi často se přidávají jako příloha ke steakům. Použití je rovněž do polévek, zeleninových směsí a omáček. Při tepelné úpravě je potřeba spařit horkou osolenou vodou a následně je propláchnout studenou vodou, zůstanou mírně křehké.

           Na závěr nelze opomenout druh fazole určený k naklíčení – mungo fazole. Jde o luštěninu pocházející z Indie, cca 5 mm dlouhá semena podobná fazolím, olivově zelené nebo červené barvy. Semena se získávají z lusků bobovité rostliny vigna zlatá. Mungo fazole je někdy nesprávně nazývaná zelenou sójou, které však mají zcela rozdílné výživové vlastnosti. Fazole mungo obsahují v syrovém stavu podobné nutriční hodnoty jako fazol obecný, po naklíčení se jejich nutriční hodnoty zvyšují. Pro přípravu naklíčených fazolí jsou vhodná semena celá, nepůlená a neloupaná.

           Příprava - mungo propláchnout, nasypat do misky s vodou a při pokojové teplotě nechat cca den namočené. Poté vodu slít, fazole znovu propláchnout a ve vlhku 2-3 dny nechat klíčit, přičemž je alespoň 2x denně propláchnout čistou vodou, aby nevznikla plíseň či hniloba. Výhonky jsou připravené při délce 2 cm. Jíst lze v syrovém stavu samostatně, nebo jako použít do salátů nebo asijských jídel.

 

Individuální trénink

V rámci individuálních tréninků nabízím:

  • DNS trénink,
  • zdravotní posilování,
  • odstraňování civilizačních chorob (bolesti zad a pohybového aparátu),
  • diagnostiku pohybového aparátu,
  • posilování ve fitness i s balančními pomůckami,
  • cvičení pro redukci hmotnosti a tvarování těla,
  • kondiční cvičení,
  • skupinové kondiční intervalové cvičení
  • konzultace životního stylu.

Ceny:

  • Osobní trénink v posilovně (60 minut) – 400,- Kč
  • Sepsání tréninkové jednotky 300,- Kč.

Tréninky probíhají ve Fitness Blue Gym, Kotlářská 51a, Brno, 602 00.

OBJEDNAT DOPORUČIT

Novinky

MĚŘENÍ NA INBODY

Tělesnému složení je důležité porozumět pro každého, kdo chce zhubnout nebo tvarovat postavu zdravým způsobem.
InBody 170 je rychlý a jednoduchý ale přesto velice přesný přístroj pro analýzu složení lidského těla.
Dovoluje vám v průběhu času pozorovat snižování hmotnosti a zároveň změnu složení těla v návaznosti na vhodně zvoleném jídelníčku a cvičení (poměr svalové hmoty a tuku).

více informací